moczenie

ważny problem w świecie dziecka

Serwis przygotowany przy współpracy ze specjalistami
z Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej.

Dlaczego należy leczyć dzieci z zaburzeniami oddawania moczu

(opracował dr n.med. Andrzej Gołębiewski)

Zaburzenia w oddawaniu moczu ze względu na dużą częstość występowania, znaczną uciążliwość dla pacjentów i ich rodzin, niekorzystny wpływ na psychikę i rozwój społeczny dziecka oraz grożące powikłania, stanowią istotny problem diagnostyczny i terapeutyczny.

Zaburzenia w oddawaniu moczu mogą być objawem infekcji lub wad budowy układu moczowego.

Niezależnie od przyczyn moczenia, utrzymujące się nietrzymanie moczu ma niekorzystny wpływ na rozwój psychospołeczny dziecka. Osoba mocząca się narażona jest na odrzucenie i represje w środowisku rodzinnym, bywa zawstydzane, pozbawiane przyjemności, karane słownie, a nawet fizycznie. Moczenie może prowadzić do unikania kontaktów z rówieśnikami i postępującej izolacji. Dzieci moczące mają obniżone poczucie własnej wartości. Nasilenie problemów psychicznych i społecznych wyraźnie narasta z czasem trwania choroby.

Według ankiety przeprowadzonej wśród 2000 uczniów z czterech kontynentów „zmoczenie się w majtki w szkole” było trzecią najbardziej dramatyczną i najgorszą rzeczą, jaka może się im wydarzyć, zaraz po „śmierci rodziców” i „ utracie wzroku”.

Zdarza się często, że dzieci będące niezdolne do „radzenia sobie” z pęcherzem oskarżane są o lenistwo i upór.

Te oskarżenia mogą poważnie naruszyć relację między dziećmi i rodzicami. W dodatku wiele dzieci i rodziców słyszy od lekarzy, że problem ustępuje samoistnie. Faktem jest, że spontaniczne wyleczenie wynosi 15% rocznie, jednak takie stwierdzenie nierzadko powoduje niepotrzebne opóźnienie zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu poważnych zaburzeń.

Zaburzenia w oddawaniu moczu są chorobą całej rodziny, zaburzając jej funkcjonowanie na wielu płaszczyznach, między innymi ekonomicznej. Koszty częstego prania piżam, bielizny pościelowej, zakup pampersów i pieluch poważnie obciążają rodzinny budżet. Moczenie nocne stanowi więc nie tylko problem psychologiczny i ekonomiczny dla samych pacjentów i ich rodzin, ale ze względu na częstość występowania jest również ważnym zagadnieniem społecznym. Dzieci moczące się są obecne w wielu rodzinach, ale tylko część rodziców decyduje się na szukanie fachowej pomocy lekarskiej. W większości przypadków dzieje się tak, ponieważ nietrzymanie moczu nadal stanowi problem wstydliwy lub bagatelizowany.