moczenie

ważny problem w świecie dziecka

Serwis przygotowany przy współpracy ze specjalistami
z Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej.



Leczenie moczenia dziennego

(opracował dr n.med. Michał Maternik)
Podczas pierwszej wizyty lekarz poprosi o wypełnienie tzw. Dzienniczka Mikcji (oddawania moczu). Polega to na zapisywaniu najlepiej w sobotę i niedzielę (kiedy dziecko nie idzie do szkoły i nie będzie go to krępowało) na kartce, o której godzinie i ile dziecko wypiło oraz o której godzinie i ile oddało moczu. Te informacje będą bardzo przydatne w dalszym planowaniu leczenia. Zapewne doktor zleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie USG brzucha, badanie moczu i.t.p. tak, aby lepiej ocenić stan zdrowia dziecka. Kiedy już zostaną wykonane wszystkie zalecenia, spotkacie się znowu ze swoim lekarzem, aby wybrać najlepsze leczenie dla Twojego dziecka.

Leczenie nadmiernej aktywności pęcherzarozwiń

Leczenie moczenia dziennego polega na regulacji pracy pęcherza i usunięciu czynników sprzyjającym jego nadaktywności:

Regularne i w odpowiednich ilościach przyjmowanie płynów.
Aby pęcherz dziecka dobrze pracował i nie sprawiał kłopotów pacjent powinien regularnie przez cały dzień przyjmować płyny. Odpowiednią ilość płynów przyjmowana w ciągu dnia pozwoli na uniknięcie zaparć, które też mogą być jedną z przyczyn moczenia dziennego. Optymalną ilość płynów przyjmowanych w ciągu doby przedstawia Tabela 1.

Wiek Dziewczynki Chłopcy
9 - 13 lat 1200 - 2100 ml 1400 - 2300 ml
14 - 18 lat 1400 - 2500 ml 2100 - 3200 ml

Regularne korzystanie z toalety.
Dla prawidłowej funkcji pęcherza, poza odpowiednią ilością przyjmowanych płynów ważne jest regularne oddawanie moczu i unikanie czekania do ostatniej chwili, kiedy występuje gwałtowna potrzeba oddania moczu.

Terapia farmakologiczna.
Jedną z przyczyn moczenia dziennego jest nadmierna aktywność pęcherza moczowego. Istnieje terapia, która działa uspokajająco na pęcherz moczowy, powoduje zwiększenie jego pojemności i wydłużenie czasu potrzebnego do jego wypełnienia. Terapia ta powinna być przyjmowana regularnie przez kilka miesięcy pod kontrolą lekarza.

Leczenie zakażeńrozwiń

Leczenie zakażeń układu moczowego.
Jeśli lekarz rozpozna u dziecka zakażenie układu moczowego włączy antybiotyk, a następnie leczenie profilaktyczne, które może trwać kilka tygodni.

Leczenie zaparćrozwiń

Leczenie zaparć.
Odpowiednie zalecenia dietetyczce powinny w większości przypadków doprowadzić do regulacji wypróżnień. Jeśli nie uzyska się oczekiwanego efektu, lekarz zleci leki regulujące funkcję jelit.