moczenie

ważny problem w świecie dziecka

Serwis przygotowany przy współpracy ze specjalistami
z Polskiego Towarzystwa Nefrologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Urologii Dziecięcej.



Leczenie moczenia nocnego

(opracował dr n.med. Michał Maternik)
Podczas pierwszej wizyty lekarz poprosi o wypełnienie tzw. Dzienniczka Mikcji (oddawania moczu). Polega to na zapisywaniu najlepiej w sobotę i niedzielę (kiedy dziecko nie idzie do szkoły i nie będzie go to krępowało) na kartce, o której godzinie i ile dziecko wypiło oraz o której godzinie i ile oddało moczu. Te informacje będą bardzo przydatne w dalszym planowaniu leczenia. Zapewne doktor zleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie USG brzucha, badanie moczu i.t.p. tak, aby lepiej ocenić stan zdrowia dziecka. Kiedy już zostaną wykonane wszystkie zalecenia, spotkacie się znowu ze swoim lekarzem, aby wybrać najlepsze leczenie dla Twojego dziecka.

Terapia farmakologicznarozwiń

Jedną z przyczyn moczenia nocnego jest nieprawidłowe wydzielanie przez organizm substancji, która nazywa się wazopresyną. Powoduje ona między innymi zmniejszenie produkcji moczu w nocy. Obecnie dostępna jest terapia działająca jak wazopresyna, którą stosuje się w godzinach wieczornych i powoduje ona zmniejszenie produkcji moczu w nocy, co pozwala na przespanie całej nocy bez zmoczenia. Terapia taka musi być prowadzona pod nadzorem lekarza i jest skuteczna w dużej grupie pacjentów z moczeniem.

Alarm nocnyrozwiń

Jest to urządzenie składające się z czujnika wilgotności i alarmu dźwiękowego. Czujnik przymocowany jest do piżamy na kroczu i w przypadku zmoczenia zaczyna dzwonić. Pozwala to na wybudzenie się i oddanie moczu do toalety. Urządzenie to pozwala na lepsze reagowanie w nocy na wypełnienie pęcherza. Wymaga ono jednak wytrwałości w stosowaniu i przynosi efekty po jakimś czasie.